TİKP 1. Olağanüstü Kongresi Gerçekleştirildi

TİKP 1. Olağanüstü Kongresi Gerçekleştirildi

Türkiye emekçi sınıflarının devrimci partisi Türkiye İşçi Köylü Partisi, Birinci Olağanüstü Kongresi’ni 10 Şubat 2018 Cumartesi günü Ankara’daki Genel Merkezinde gerçekleştirdi.

Bağımsızlık, devrim ve sosyalizm kavgasında ülkemiz ve dünyada mücadele ederken yaşamını yitirmiş tüm devrim şehitleri için gerçekleştirilen saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan kongrede divan başkanı ve yardımcılarının görevlendirilmesi ve diğer görev dağılımlarının ardından gündem 7 başlık altında belirlendi.

İlk gündem örgütlenme konusu olarak ele alındı. Parti Demokratik Kitle Örgütleri görevlilerini seçim ile belirledi ve bu örgütlerdeki mücadele çizgisini detaylı olarak değerlendirdi. Parti merkez komitesi, başkanlık kurulu ve genel sekreter birimlerinde yapılan seçimler ile ilgili değişiklikler düzenlendi. Parti’nin önümüzdeki süreçte mücadeleyi örgütlemek ve demokratik halk devrimine önderlik edebilmek için izleyeceği stratejilerin de analiz edildiği kongrede ikinci gündem maddesi Cumhurbaşkanlığı Seçimleri sürecinde izlenecek devrimci strateji olarak ele alındı.

Tekelci kapitalist güçlerine ve komprador sınıfların ülkemize dayattığı Cumhurbaşkanlığı seçimlerine nasıl yaklaşılacağı noktasında yapılan değerlendirmelerin ardından fikir birliğine varan kongre, süreçle ilgili hazırlıklara hızla başlama kararı aldı.

Bir diğer gündem maddesi olarak bölgemizdeki gelişmelerin ve ABD emperyalizminin bölgedeki durumunun detaylı olarak analiz edildiği kongrede, önümüzdeki dönemde emperyalist güçler arasında gündeme gelebilecek olası ihtimaller ve siyasetler de masaya yatırıldı ve proleter devrimci çözüm noktasında anti-emperyalist, Marksist-Leninist siyasetlerin önemi saptandı. Her geçen gün halkın desteğini yitirerek büyük bir çöküş sürecinde olan, emekçi sınıfların bir numaralı düşmanı AKP hükümeti ve Tayyip Erdoğan kliğinin krizler, savaşlar ve milli vurgular üzerinden ömrünü uzatma siyasetine karşı izlenmesi gereken gerçeklere dayanan devrimci çizginin ve emekçileri iktidara taşıyacak hattın net olarak tespit edildiği kongre bu açıdan da teori ve izlenen pratiğin somut olarak birleştirildiği bir düzlemi saptamış oldu.

Parti organlarının demokratik bir iklimde seçimle belirlendiği TİKP 1. Olağanüstü Kongresi, eleştiri-özeleştiri gündemi ile sona erdi.

Türkiye İşçi Köylü Partisi Başkanlık Kurulu

Genel Başkan: İsmail Durna
Genel Sekreter: Mehmet Güven
Genel Sayman: Nilgün Durna
Disiplin Kurulu Başkanı: Yaşar Yusuf Süveren
Demokratik Kitle Örgütleri Başkanı: Müslüm Benli
İşçi-Sendika Bürosu Başkanı: Haluk Başaran
Engelliler Bürosu Başkanı: Gökhan Edge Başyiğit
Gençlik Kolları Başkanı: Çağrı Bolat

Türkiye İşçi Köylü Partisi Merkez Komitesi Adayları

 1. Mehmet Güven
 2. Haluk Başaran
 3. Ramazan Fişek
 4. Çağrı Bolat
 5. Murat Solmaz
 6. Nilgün Durna
 7. Zeki Ok
 8. Müslüm Benli
 9. Gökhan Edge Başyiğit
 10. Mustafa Evransel
 11. Hatice Meral Taşkent
 12. Emre Çekçi
 13. Mehmet Okul
 14. Orhan Bozkurt
 15. Abdulvahap Çelik

Türkiye İşçi Köylü Partisi Merkez Disiplin Kurulu Adayları

 1. Yaşar Yusuf Süveren
 2. Şafak Durna
 3. Nurettin Ataman
 4. Fırat Solmaz
 5. Nedim Yaşar Gürsoy
 6. Aygül Yılmaz Çelebi
 7. Ahmet Serdar İçelli