SURİYE’DEN DEVRİMCİ TAVIRLAR

SURİYE’DEN DEVRİMCİ TAVIRLAR

Suriye, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği’ne mektup yazdı. Bütün teröristlerin işgal ettikleri Suriye topraklarından efendileriyle birlikte ülkeyi terk etmelerini talep etti. SDG’yi terörist ilan etti. Bunları Suriye’yi işgal eden, yağmalayan ve bölmek isteyen ABD ve İsrail’in taşeron örgütü olarak mahkûm etti. PKK/PYD terörünü temizleyeceğini kararlılıkla ortaya koydu. Fırat boyunca terör örgütüne karşı temizlik hareketine girişti. İdlib’de ise tek taraflı ateşkes ilan etti. Ardından 14 Eylül 2019 öncesinde işlenen suçlar için Genel Af çıkardı.

ABD İLE UZLAŞMA TUTARSIZLIĞI

Bölge ülkelerinin Suriye’nin bütünlüğünü savunmalarını destekliyoruz. Buna karşılık, Tayyip Erdoğan’ın ileri sürdüğü Barış Koridor’u ise asla çözüm değildir. Suriye’nin devlet egemenliğini hiçe saymaktır. Emperyalizmle uzlaşmaktır. Amerikan emperyalizminin olduğu yerde barışın olduğu nerede görülmüş? Olsa olsa savaş olur. Bölünme ve parçalanma olur. Hem Suriye’nin toprak bütünlüğünden söz etmek hem de Amerikalılarla birlikte Suriye’yi bölmeye girişmek tam bir tutarsızlıktır. Madem PKK ortak düşman; o halde onu kullanan Amerikan emperyalizmiyle değil, Suriye devletiyle işbirliği yapacaksın.

ÇÖZÜM SURİYE İLE İŞBİRLİĞİ

Şam başından beri bir tek hedefe kilitlendi. Emperyalizmi kovmak ve toprakları üzerindeki teröristleri temizlemek. Böylece devlet egemenliğini bütün Suriye üzerinde hakim kılmak. Bu aynı zamanda Türkiye’ye ve Astana zirvesine verilen güçlü bir mesajdır. Amerikan emperyalizmiyle müzakereler yapmayı ve güvenli bölgeler oluşturmayı sürdürmek ihanete götürür. Türkiye meşru Şam yönetimiyle derhal işbirliği başlatmalıdır.

TİKP BAŞKANLIK KURULU