SURİYE’DE ‘GÜVENLİ BÖLGE’ TUZAĞI

SURİYE’DE ‘GÜVENLİ BÖLGE’ TUZAĞI

Türkiye, Suriye’nin kuzeyinde ‘Güvenli Bölge’ oluşturmak, burada köyler ve kasabalar inşa etmek ve mültecileri bu konutlara yerleştirmek için her türlü hazırlığın tamamlandığını, bunun için de bir askeri harekâtın başlatılacağını ilân etmiş bulunuyor.

ORTAK DÜŞMAN ABD VE PİYONLARI

Fırat’ın doğusunu işgal etmiş olan ve aynı zamanda Türkiye’nin güvenliğini tehdit eden Amerikan emperyalizmini ve piyonlarını hedef almayan bir askeri harekâtı doğru bulmuyoruz. Suriye’nin izni olmadan topraklarına girmek, bu ülkenin toprak bütünlüğünü hiçe saymaktır. Türkiye’nin hamlesi İşgalcilik olarak görülecektir. Türkiye’nin güvenliğini sağlamak Amerikan emperyalizminin Suriye’nin kuzeyinde kurmakta olduğu PKK/PYD ordusunu imha etmekten geçer.  Hem Suriye’nin toprak bütünlüğünden söz etmek hem de ABD ve piyonlarına dokunmadan Suriye topraklarına girmek tam bir tutarsızlıktır. ABD bayrağı altına giren PKK/PYD güçleri mevzilerinde dururken ‘Güvenli Bölge’ oluşturmak terör örgütünün meşrulaştırılmasına hizmet eder.

SURİYE İLE İŞBİRLİĞİ ŞART

Türkiye, SDG’yi terörist ilân eden, PKK/PYD terörünü temizleyeceğini kararlılıkla ortaya koyan Suriye devletiyle derhal işbirliği başlatmalıdır. Türkiye, Suriye devletine isyan eden ÖSO’yu desteklemekten vazgeçmeli, Esad’ın af çıkardığı bu bölücü örgütü acilen dağıtmalıdır.

Çözüm; Amerikan emperyalizmine karşı Suriye başta olmak üzere bölge ülke ve halklarının birleşerek terör örgütlerini topraklarından temizlemesidir.

TİKP GENEL BAŞKANI İSMAİL DURNA