Seçim Güvenliği Olmazsa Olmaz!

Seçim Güvenliği Olmazsa Olmaz!

Türkiye İşçi Köylü Partisi Genel Başkanı İsmail Durna, kamuoyuna yazılı bir açıklama yaparak; seçim tartışmaları ve seçim güvenliği konusunda görüşlerini belirtti.

Açıklama şu şekilde:

SEÇİM GÜVENLİĞİ MUTLAKA SAĞLANMALIDIR!

Türkiye 2019’da ya da olası bir erken seçim kararı ile bir kez daha sandık başına gidecektir. Yerel, genel ve Cumhurbaşkanlığını kapsayacak olan seçimlerde kimlerin aday olacağı, kimlerin ittifak yaptığından daha önemli bir mesele varsa o da seçimin güvenliğidir!

★ 2017 yılında yapılan referandumda YSK’nın verdiği gayrı hukuki kararlar, mühürsüz oy pusulaları ve zarflarının geçerli sayılması önümüzdeki süreçte yapılacak seçimlerin güvenilirliğine gölge düşürmektedir. Referandumdaki bu hukuk dışı uygulama için şimdi de kanuni düzenleme yapılması kabul edilemez!

★ Yine seçmenlerin aynı binada oturup farklı sandıklarda oy kullanması kabul edilemez, bu uygulama da büyük bir şüphe uyandırmaktadır. Sandıkların taşınması ve birleştirilmesi de seçmenin kendini doğrudan baskı altında hissetmesine neden olacaktır.

★ Ayrıca ittifakın önünü açan ve ittifak yapan partilerin oy pusulasında yer alış şekli ve oy kullanılması şekli de AKP-MHP’yi kollayan niteliktedir. Tamamen AKP-MHP çıkarları doğrultusunda; iki partiye oy geçersiz kabul edilirken, ittifak kuran partilere bu şekilde verilecek oyların geçerli olması kabul edilemez. Bir an önce bütün kuruluşların ve siyasi partilerin ortak talepleri doğrultusunda şaibelere mahal vermeyecek, seçim güvenliği için tedbirler alınmalı ve düzenlemeler yapılmalıdır.

OHAL REJİMİNE DERHAL SON VERİLMELİDİR!

Türkiye Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnameler ülkesi haline gelmiştir.  Parlamenter sistemin ve yargının yok hükmünü aldığı, hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı, bu baskı ve zor düzeninde yapılacak seçimlerin objektifliği tartışmalıdır.

Yaklaşık iki yıldır devam eden OHAL düzenine derhal son verilmelidir!

Ancak, bu sıraladığımız durumlardaki bir normalleşmede; seçim güvenliğinin sağlandığı ve OHAL rejimine son verildiği koşullardan sonra bu süreci konuşmak anlamlı olacaktır. Çünkü, 2017 referandumundaki gibi gerçekte “hayır” cephesinin kazandığı ancak çeşitli şaibelerle sonucu göz göre göre değiştirilecek bir seçime girmek tamamen anlamsızdır.

Kamuoyunun, tüm demokratik, ilerici ve devrimci güçlerin dikkatine sunarız.

İsmail Durna
Türkiye İşçi Köylü Partisi Genel Başkanı

Etiketler: # #