İSMAİL DURNA: HÜSEYİN BÜLBÜL ARKADAŞI ANMAK

İSMAİL DURNA: HÜSEYİN BÜLBÜL ARKADAŞI ANMAK

Hüseyin Bülbül Arkadaşı Anmak


Hüseyin Bülbül denince aklıma hep Ceyhan gelir. Ceyhan’ın Misis, Kızıldere, Mercimek, Ayşehoca köyleri gelir. O ünlü  Tuzlugöl Mahallesi gelir. Andırınlılar, Sarıbahçe toprak işgalleri gelir. Çok sevdiği arkadaşları Bayram Hazar, Mehmet Özkul, Musa Taş ve Siverekli Memet gelir. Ve bir de CEYTAŞ fabrikası.

İşçi Önderi

Ve ceytaş. Hüseyin arkadaş bu fabrikada çalışıyordu. Haksızlığa karşı çıkışıyla, sakin ve ağırbaşlı tavrıyla, kısa zamanda kendisini sevdirmiş ve doğal işçi önderi haline gelmişti. Haksızlıklara karşı hep ön saflarda oldu. İşçi mücadelesi onu doğal olarak devrimci hareketle buluşturdu. Kısa zamanda da hareketin yerel önderi konumuna geldi. Dışımızdaki devrimci örgütlerin de sevip saydığı bir kişiliğe sahipti. Gıpta ile bakılıyordu. Hüseyin’in devrimci yoldaşı olmak, onunla aynı örgüt içinde bulunmak ayrıcalıktı.

Emekçi Yatakları

O günlerde toprak işgalleri Ceyhan’ın gündeminden hiç düşmezdi. Sarıbahçe köylülerinin toprak mücadelesine bütün çevre köyleri destek olurdu. Hem toprak işgallerine önderlik eden  hem de fabrika işçilerini örgütleyen bir hareketi düşünün. İşte Hüseyin arkadaş böyle bir emekçi yatağının içinden filizlenerek  önder konumuna geldi. Giderek hareketin bütün yurda yayılan proleter yüzü oldu.

Omuzu Ceketli     

Hep dolaşırken rastlaşırdık. Bir de toplantılarda. Omuzu ceketlilerdendi. Çalışkandı. Evinden bir çıkar, dağ bayır dinlemez, haftalarca örgütlenme çalışması yürütürdü. Birlikte çalışmaktan en çok zevk duyduğum bir arkadaştı.

Örgütlü olmak. Sabırlı ve özverili olmak. Devrimci yaşam tarzı. Hüseyin arkadaştan bize kalan en büyük mirastır. Bu mirasa layık olmak için var gücümüzle çalışacağız.

Etiketler: # # #