İNSANLIK KORONAVİRÜSÜ YENECEK

İNSANLIK KORONAVİRÜSÜ YENECEK
Doğada her şey değişim halinde. Sürekli olaylar gerçekleşiyor. Sistem, bu olayların temeline inmemize, bütün yönleriyle analiz etmemize, sağlıklı değerlendirmemize izin vermiyor.            Örneğin; Corona virüs’ü harıl harıl tartışıyoruz. Basit çözümler için sürekli kafa patlatıyoruz. Fakat sorunun temeline bir türlü inemiyoruz. Çünkü; kitle iletişim araçlarının tamamından bilgi kirliliği akıyor. Virüsün bilgisi kendisinden çok daha hızlı yayılıyor. Sürekli kötümserlik ve çaresizlik duygusu körükleniyor. Böylelikle kitlelerin ruhsal bağışıklığı da çökertilmiş oluyor. Sistemin istediği de bu.

Doğa Yıkıma Uğratılıyor.

Kapitalist-emperyalist sistem doğayı ve insanlığı yıkıma uğratıyor. Toplumların sağlık ve sosyal düzenleri alt üst oluyor. Büyük göçler yaşanıyor.

Vahşi kapitalizmin vurgun ve talanı devam ediyor. Gelir dağılımı bozuluyor. Ekonomik krizler patlak veriyor. Dünyada her gün açlıktan on binlerce insan ölüyor.

İklimler değişiyor. Nehirler, denizler ve göller kirleniyor. Dağlar, yaylalar ve ovalar yağmalanıyor.

Sonuçta dengesi bozulan doğa, Koronavirüs örneğinde olduğu gibi artık, karşı koyuyor ve intikam almaya başlıyor.

Nicel’den Nitel’e

Doğada her şey değişim halinde. Sürekli olaylar gerçekleşiyor. Sistem, bu olayların temeline inmemize, bütün yönleriyle analiz etmemize, sağlıklı değerlendirmemize izin vermiyor.         Örneğin; Corona virüs’ü harıl harıl tartışıyoruz. Basit çözümler için sürekli kafa patlatıyoruz. Fakat sorunun temeline bir türlü inemiyoruz. Çünkü; kitle iletişim araçlarının tamamından bilgi kirliliği akıyor. Virüsün bilgisi kendisinden çok daha hızlı yayılıyor. Sürekli kötümserlik ve çaresizlik duygusu körükleniyor. Böylelikle kitlelerin ruhsal bağışıklığı da çökertilmiş oluyor. Sistemin istediği de bu.

Sürekli yıkıma uğrayan doğa kendisini yenileyemiyor. Milyonlarca yıldır kendi içinde oluşturduğu sağlıklı işleyiş bozuluyor. Tahribat katlanarak büyüyor. Biriken nicel sorunlar nitel değişimle, corona virüs salgınında olduğu gibi bir anda karşımıza çıkıyor.                                                                       

 Yeni Bir Dünya İnşa Edilecek

Serbest rekabet sistemi günümüzde, insanlığın düşmanı tekelci kapitalizme dönüşmüştür. Öncelikli hedefleri çıkarlarını korumaktır. Doğayı yıkıma uğratırken insanlığın zarar göreceğini hesaba katmazlar. Milyonlarca insanın ölmesi umurlarında değildir.

Ne var ki insanlık; teslim olmayacak, direnecek ve bu tür saldırıları da püskürtecektir.

Neler yapılabilir?

Öncelikle, tarım üretimi desteklenerek yeterli gıdaya sahip olunacak.

Bütün özel hastanelere el konulacak.

 Kriz atlatılıncaya kadar sağlık hizmetleri parasız karşılanacak.

Halka gerçekler anlatılacak.

 Gericilik ve hurafelere yer verilmeyecek.

 Dayanışma ve paylaşmayı içeren yayınlara öncelik verilecek.

 İşten çıkarmalar yasaklanacak.

 Üretimi durduran ve ara veren fabrikalara el konulacak.

İşsiz kalanların temel ihtiyaçları parasız karşılanacak.

İnsanlık; devletçi ve korumacı çözümleri yeniden keşfedecek, kamucu ekonomik modeli hayata geçirecektir.

İnsanlık; karşılaştığı bu virüs belasını da yenerek, vahşi kapitalizme karşı yepyeni bir dünya inşa edecektir.

Etiketler: # # # #