Doğu Guta ve ABD Emperyalizmi

Doğu Guta ve ABD Emperyalizmi

Suriye’deki kirli emellerinden hiçbir zaman vazgeçmeyen Trump/Pence kliği önderliğindeki ABD emperyalistleri, şimdi de Doğu Guta’daki geçtiğimiz günlerde yaşanan ve 78 kişinin ölümü ile sonuçlanan olaylar üzerinden yeni bir mevzilenme peşinde koşuyor.

ABD emperyalistleri, Suriye bataklığında bölgedeki esas aktörler Rusya, İran ve emperyalistler arasındaki hegemonya savaşından kendi çıkarları amacıyla faydalanma peşinde olan AKP kliğinin yönettiği Türkiye’nin girişimleri ile kıskaca alınmış durumda. Bölgede kendine bağlı ajanlaştırılmış etkin güçlere dayanmaya çalışan ABD emperyalistleri bir yandan da dünya kamuoyunu ve batı emperyalist blokunu etkilemeye gayret ediyor. ABD emperyalizminin elebaşı Donald Trump, her tür devlet adabından ve siyaset etiğinden noksan bir şekilde kalkıp Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad için ağzına gelen hakareti rahatlıkla söyleyebiliyor. Kaybettikleri inisiyatifi yeniden kazanabilmek için Doğu Guta’da kimyasalların kullanıldığına dair haberleri hızla servis ettiriyor. Silah yüklü destroyerlerini sıcak çatışma için Suriye karasularına hızla gönderiyor.  Rusya ise kimyasal izlerine rastlanmadığını söyleyip Esad güçlerinin müdahale biçimini yalanlıyor.

ABD emperyalistlerinin tüm bu iki yüzlü ve sahtekar “insan sevgisi” şüphesiz anlaşılabilir. Ezilen dünya halkları bu sevginin ne anlama geldiğini 150 yıldan fazla bir zamandır çok iyi biliyor. Peki ya aynı söylemleri acele bir şekilde benimseyip demokrasi ve insan hakları şampiyonluğuna soyunan AKP kliğine ne demeli? Tayyip Erdoğanların uçuruma sürüklediği Türkiye, Esad rejimine düşmanlık siyaseti ile kendi örtük amaçlarını gerçekleştirme niyetinde. Acele bir şekilde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni Doğu Guta için toplantıya çağıran Fransız emperyalistlerinin temsilcisi Macron’un çıkışı ne ise durumdan vazife çıkartmaya çalışan AKP kliğinin de tavrı budur.

Bölgede çelişkiler çok yönlü ve yoğun şekilde bir arada bulunuyor. Türkiye İşçi Köylü Partisi olarak bölgedeki devletlerin dar çıkarlarına heba edilen ve en büyük acıları yaşayan ezilen Suriye halklarının yanındayız. Suriye’nin tam bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü sonuna kadar destekliyoruz! ABD emperyalizmi başta olmak üzere, bölgedeki her tür entrikacı hegemonya savaşına ve halk düşmanı siyasete karşı doğru ve devrimci bir tutumun alınmasından yanayız.

Kahrolsun ABD Emperyalizmi! Kahrolsun Hegemonyacılık!

Yaşasın Tam Bağımsız Suriye ve Ezilen Halklarının Kardeşliği!

TİKP Merkez Komite

Etiketler: # # # #