BELARUS HALKININ VE LİDERİ LUKAŞENKO’NUN YANINDAYIZ

BELARUS HALKININ VE LİDERİ LUKAŞENKO’NUN YANINDAYIZ

BELARUS HALKININ VE LİDERİ LUKAŞENKO’NUN YANINDAYIZ

Emperyalizmin Belarus’a yönelik turuncu devrim kalkışmasına karşılık Lukaşenko’nun ve Belarus halkının yanındayız.

Lukaşenko, zor şartlar altında iktidara geldikten sonra, kapitalist yağmacılığa karşı sert tedbirler aldı. Bu nedenle iktidarı altında, Beyaz Rusya kuralları rejimi sözde insan hakları ihlali olarak kabul edilir ve uluslararası hukuka aykırılığı ile ABD ve Avrupa Birliği tarafından diktatör devlet olarak görülmektedir.

Bu yüzden Beyaz Rusya, sözde insan hakları ihlalleriyle Avrupa Birliği tarafından dayatılan yaptırımlara tabidir. Bunda batıdan ziyade doğu devletleriyle uzlaşması, Sovyet dönemi sosyo-ekonomik politikaları örnek alarak ülkeyi kalkındırması etkili olmaktadır. Rusya ile dış ilişkilerinin yanı sıra Kuzey Kore, Türkmenistan, Azerbaycan, Türkiye,İran,Sırbistan,Suriye,Küba ve Venezuela ile ilişkilerine öncelik verir. (Irak ile 2003 yılına, Libya ile de 2011 yılına kadar).

10 Nisan 2006’da Lukaşenko ile beraber Beyaz Rusya yönetiminin 31 kişilik diğer üst düzey yetkililerinin AB ülkelerine seyahatleri yasaklandı. 18 Mayıs 2006 tarihinde Avrupa Birliği Lukaşenko ve diğer 35 hükûmet yetkilisinin hesaplarını dondurma kararı almıştı.

 

Etiketler: # # # #