Baskın Seçime Yanıtımız

Baskın Seçime Yanıtımız

Türkiye emperyalizme bağlı işbirlikçi AKP ve Tayyip Erdoğan kliği tarafından yangından mal kaçırırcasına apar topar erken seçime götürülüyor. Henüz düne kadar seçim için 2019’dan bahsedenler, Devlet Bahçeli’nin Ağustos ayı çıkışının hemen ardından seçim tarihini 24 Haziran olarak açıkladı.

Devlet Bahçeli’nin Türk siyasetindeki rolünü, hangi odaklar için hangi görevleri yerine getirdiğini geçtiğimiz 20 yıllık süreçte herkes bilmektedir. Her kritik evrede “seçim isteriz” çıkışlarıyla bireysel açıdan iş akdini yerine getiriyor olsa da, siyaseten tamamen bitmiş ve dağılmış kendi hareketine bir meşruluk ve ivme kazandırması mümkün değildir. Şüphesiz asıl mesele Devlet Bahçeli değildir. Mesele, adına çalıştığı ve içinde yer alması istendiği Türkiye’nin başına musallat edilmiş “hegemonya” ile mücadele meselesidir.

Emperyalizm ile Pis Bir İttifakın Sonuçları

Sahnenin nasıl oluştuğunu anlayabilmek için çok uzağa gitmeye gerek yok. Yakın dönem gelişmelere hızla bakalım.

★ Önce nitelikli dolandırıcılık olarak tanımlanan ve devletin göz yumduğu Çiftlikbank isimli bir uygulama ve peşindeki şebeke ile 500 Milyonun üzerinde bir para halktan toplanır. Bu paranın nereye aktarıldığı ve ne için kullanılacağı açıklanmaz.

★ Ardından bir devlet operasyonu ile Aydın Doğan medyası tamamen hükümete yakın, hatta doğrudan kontrolünde iş dünyasının ve çeşitli finans gruplarına teslim edilir. Zaten kalmayan basın özgürlüğü tamamen bitirilir.

★ Ardından Suriye’ye yönelik alçakça saldırı başlatan ABD-İngiltere-Fransa işgalci bloğuna en büyük destek ve alkış AKP – Tayyip Erdoğan kliğinden gelir.

★ Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile her konuda anlaştığını kamuoyuna müjdeler.

★ AKP ve Tayyip Erdoğan kliğinin baskı aygıtına dönüştürülen OHAL, hızla alınan bir kararname ile 7. kez uzatılır.

★ Sahne hazır hale gelince Devlet Bahçeli “seçim isteriz!” der.

★ Ve son sözü 24 Haziran olarak bizzat Tayyip Erdoğan söyler.

İşbirlikçi Özelleştirmeci Ekonomi İçin Yetki İstiyorlar!

Bir gerçeği hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. AKP ve Tayyip Erdoğan kliği, kaderini tamamen emperyalizme bağlamış, emekçi ve halk düşmanı siyasetlerle yaşam süresini uzatmaya kendini adamış bir yapılanmadır. Yukarıda belirtilen maddeler genel karakterlerini ve kimlerin değirmenine su taşıdıklarını net şekilde göstermektedir. Ancak her şeyi belirleyen son kertede ekonomidir. Tayyip Erdoğanlar tarihini hukuksuz ve keyfi bir şekilde 24 Haziran’a çektikleri seçim ile Türkiye ekonomisini imha etmenin, 16 yıldır bitiremedikleri yerli kaynakları, bu kez tam olarak tekelci kapitalist düzeneklere peşkeş çekmek için halktan utanmadan yetki istemektedir.

Türkiye 2018 yılında toplam 177.5 milyar dolar dış borç ödeyecek. Bu borçların yaklaşık 120 milyar doları bir yıl ve daha kısa vadeli olanlardan oluşuyor. Cari açık oranı da düşünülürse Tayyip Erdoğan ve AKP kliğinin yaklaşık 215 milyar dolarlık dövize ihtiyacı bulunmaktadır. Üretimden kopuk yiyici bir yapılanma bu borcu nasıl ve ne ile ödeyecek? Elbette özelleştirmeler, kanunsuz para hareketleri, doğanın rant için talan edilmesi ve savaş ekonomisi ile…

İşbirlikçiler 24 Haziran için seçim borazanlarını çalarken, şeker fabrikalarımız hızla özelleştiriliyor ve uluslararası sermaye ile içli dışlı gruplara aktarılıyor. Çorum, Yozgat, Niğde-Bor, Kırşehir, Turhal ve Ilgın şeker fabrikalarının satışını yaptılar. Sırada Erzurum şeker fabrikası var. Tekelci kapitalistlerin Cargill türünden şirketlerine tam yetki veren bu talan ekonomisi ile halkımızın yalnızca alınteri ve üretimi değil, sağlığı da göz göre göre riske edilmektedir.

Dış Siyaseti İflas Etmiş Emperyalist Bir Aygıt

AKP ve Tayyip Erdoğan kliği dış siyaset alanında şark kurnazı işler yapmaya kalkarken ülkeyi ve emekçi halkı uçuruma sürüklemiştir. Suriye’de gerçekleştirilen operasyonların yüzde kaçı kendi iktidarlarının devamlılığı için bölge ülkeleri onayıyla yapılan yatırım, yüzde kaçı her seferinde dillerinden düşürmedikleri Türkiye’nin gerçek çıkarı ve vatan savunması artık ortaya çıkmış bulunuyor. Her fırsatta işi şova – gövde gösterisine dökmeye çalışan tutarsız ve gözü kendi iktidar arzusundan başka hiçbir şeyi görmeyen bir yapılanma, her milliyetten emekçi halkımız ve bölge halklarının en büyük güvenlik tehdidi konumundadır.

Destekleyen Güçlere Dikkat!

AKP ve Tayyip Erdoğan kliğinin devamlılığı bugün hangi iç ve dış güçlerin işine gelmektedir? Bu sorunun yanıtını net bir şekilde vermeden gerçekçi ve devrimci hiçbir siyaset üretilemez. NATO güçleri ve başını ABD-İngiltere-Fransa’nın çektiği batı emperyalist bloku kendi emelleri açısından Tayyip Erdoğan’ı bir yandan avuçları içinde tutarak diğer yandan her tür alternatifi üzerinde masabaşı senaryolarına devam etmektedir. Diğer yanda batı emperyalist bloku ile çelişmeleri bulunan Rusya-İran-Çin gibi devletler yine Tayyip Erdoğan’ın batı emperyalist bloku ile çelişkili yönlerinden faydalanıp kendi çıkarları amacıyla bu kliği Türkiye’nin başına layık görmektedirler. Olan her zamanki gibi arada sıkıştırılan emekçi Türkiye halkına olmaktadır

OHAL Koşullarında, Hukuksuz Seçim Olamaz!

“Ben istedim oldu” şeklinde bir tavır ile Türkiye’nin geleceği kumar masasına yatırılamaz! Türkiye’nin geleceği emperyalist güçlere bağımlı bir avuç kişinin keyfine bırakılamaz! Demokratik hakları gasp etmek için keyfen uzatılan OHAL koşullarında sağlıklı bir seçim olamaz! Yüksek Seçim Kurulu’nun kuklalaştırıldığı, hukuksuzluklara alet edildiği bir iklimde sağlıklı bir seçim kesinlikle olamaz!

Türkiye İşçi Köylü Partisi olarak emekçi halkımızı, demokrasiden ve devrimden yana tüm ilerici güçleri bu hukuksuzluğa ve düzmeceye karşı mücadeleye davet ediyoruz!

Gelin hep birlikte AKP ve Tayyip Erdoğan kliğinin yalanlarına prim vermeden, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni bir toplum için güçlerimizi biraraya getirelim!

Emperyalistlerin ve aktörlerinin düzmece seçim sahnesini silip süpürelim, işçi, köylü, öğrenci, aydın, esnaf her milliyetten ezilen ve emekçi halkımızın gerçek ihtiyaçlarını çözebilecek,  demokratik devrimi işçi sınıfı önderliğinde tamamlayarak sosyalizme yönelecek devrimci bir iktidarı Türkiye’de kuralım!

Türkiye İşçi Köylü Partisi Merkez Komitesi

Etiketler: # # # #