TİKP GENEL SEKRETERİ TANJU BEYAZIT AÇIKLADI:ATATÜRK’ÜN KURDUĞU PARTİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİ

TİKP GENEL SEKRETERİ TANJU BEYAZIT AÇIKLADI:ATATÜRK’ÜN KURDUĞU PARTİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİ

Atatürk’ün kurduğu partide kırmızı çizgi tam bağımsızlık, laiklik ve altı ok da temsil edilen diğer ilkelerdir.

Kuzey Kore’de, Çin’de, Küba’da kadınları korumak için GREVİO denetimi olsa idi ne düşünürdünüz ?..” O ülke sosyalist falan değil “ derdiniz…Çünkü ulusal hukukunu kendisi koyamıyor ve yurttaşlarını koruyamıyor !..

CHP kadın Kolları Genel Başkanı seçilen Aylin Nazlıaka: “ İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir “ dedi.

Biz de zaten bir aydır profiller yapıp “ İstanbul Sözleşmesi yaşatır mı? “ diyoruz !

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesini uygulamaya başladığı 2014 yılından bu yana:

2014 yılında 294 kadın cinayeti oldu.

2015 yılında 303 kadın cinayeti oldu

2016 yılında 328 kadın cinayeti oldu

2017 yılında 428 kadın cinayeti oldu

2018 yılında 440 kadın cinayeti oldu

2019 yılında 474 kadın cinayeti oldu

2020 yılının sadece 1 ayında 29 kadın öldürüldü.Neredeyse her gün bir kadın öldürülüyor!

Hani İstanbul sözleşmesi yaşatırdı?

2018 yılında yani GREVİO’nun Türkiye’yi denetlediği yılda illere göre olay sayıları aşağıdadır.

En çok kadın cinayeti İstanbul-Antalya-Bursa-Ankara-Adana-İzmir-Konya-Kocaeli-Gaziantep ve Denizli’dir.

Ama GREVİO ısrarla raporunda şöyle yazmaktadır.

Rapor-madde 17; “Türkiye’nin güneydoğusundaki terörle mücadele operasyonları sırasında kamu ve askeriye tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlalleri iddiaları ışığında etkilenen bölgelerdeki kadınlar için başta cinsel şiddet olmak üzere ve özellikle bu operasyonlar sonucunda gözaltına alınan veya tutuklanan kadınlar için artan şiddet riskinden endişe duymaktadır.”

Rapor-madde-16- “… Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde devam eden terörle mücadele operasyonları ve akabinde nüfusun yer değiştirmesi, başta Kürt kadınlar olmak üzere, bu bölgelerde yaşayan kadınları, daha yüksek şiddet riski ile karşı karşıya bırakmaktadır. “

Rapor-madde-15-““…. İnsan hakları organlarının, Kürt kadınların, dezavantajlı durumu ve etnik ve dilsel kimlikleri nedeniyle karşılaştıkları ayrımcılık konusunda endişelerini dile getiren birçok raporu vardır.12 13 Bu raporlarda, çoğunlukla kötü ekonomik ve sosyal koşullarda, Türkiye’nin en az gelişmiş ve en uzak illerinde yaşayan yüksek sayıda Kürt olduğu, özellikle kadınlar arasında okuma yazma bilmeme ve işsizlik oranlarının yüksek olduğuna dikkat çekilmektedir. Bu raporlara göre, Kürt toplumunun karşılaştığı eşitsizlikler, Kürt kökenli kadınların, ekonomik, sosyal ve kültürel haklara, toplumun geri kalanı ile eşit koşullarda erişimini ciddi ölçüde kısıtlamaktadır. “

GREVİO ısrarla kadın cinayetlerinin en az olduğu bölgelere kafayı takmış etnik,dilsel ayrım üzerinde gezinip duruyor !

2018 yılında;En çok kadın cinayeti 82 olayla İstanbul’da yaşandı. İstanbul’u 30 olayla Antalya, 22 olayla Bursa, 21 olayla Ankara, 19 olayla Adana, 18 olayla İzmir, 16 olayla Konya, 15 olayla Kocaeli, 14 olayla Gaziantep, 13 olayla Denizli takip etti.

Ekteki gazete küpürü 1929 yılına aittir. Eğer istenirse yönetimler kadın cinayetlerini de kadına yöneltilmiş her türlü şiddeti de önlerler.Yabancı yasalara,denetmenlere gerek yoktur.

Kimse de çıkıp İstanbul Sözleşmesi kırmızı çizgimizdir “ demez. Atatürk’ün kurduğu bir partide kırmızı çizgi,bağımsızlık,laiklik ve altı ok da temsil edilen ilkelerdir.

Etiketler: # # # #